Eiki Nestor ja Indrek Tarand Jüri Ratasele: LIhtsam on, kui vabandad oma ministrite eest juba ette!

Eesti poliittähed Eiki Nestor ja Indrek Tarand alustasid uue terava päevakajalise podcast’iga „Süvariik“, milles kommenteerivad lõppevat poliitnädalat. Avasaates on muuhulgas teemadeks kaks katset peaministrit leida, uue valitsuse naljakaimad liikmed ja presidendi Venemaa-visiit. 
Nii soovitavad Nestor ja Tarand äsja peaministriks valitud Jüri Ratasel vabandada oma tulevaste ministrite eest etteruttavalt juba nende ametisse vannutamisel. „Kui Jüri hiljem kogu aeg vabandama hakkab, ei saakski ta oma päristööd teha,“ muretses Nestor. „Jah, öelgu siis otse välja, et vabandust, see minister ei mõelnud üldse,“ naeris Tarand.
Nestori ja Tarandi teravaks kriitikaks on tulevased valitsusliikmed piisavalt põhjust andnud – olgu 1930ndate põllumajandust ülistades, Soomes töötavatele Eesti inimestele tasuta maad lubades või Eesti riigile lojaalseid ametnikke ähvardades. Mahlakat eetriaega pühendatakse nii tulevasele rahandusministrile Martin Helmele, kes on avalikult tunnistanud, et ei oska tegelikult arvutada, kui ka tema isale, siseministri kandidaadile Mart Helmele.
„Mart Helme on veendunud, et kõik jõustruktuurid täidavad poliitilist tellimust, kuid sedapuhku ei tule see temalt. See on ohtlik, kui meie iseseisvaid ja tõsiseid jõustruktuure hakkab keegi mõjutama mingi partei suunas. Nende iseseisvus võrdub täielikult ajakirjandusvabaduse, prokuröride õiguse ja kohtunike sõltumatusega. Loodan, et jõustruktuurid, kes pole siiani ühegi erakonna diktaadile altid olnud, ei jäta seda nii,“ kommenteeris Nestor. „Ehkki ka tsirkuse direktor kõiki karusid tantsima ei õpeta, on see siiski tõsine mõtlemise koht peaministrile ja teistele valitsuse liikmetele,“ lisas Tarand.
Nestor püüdis ametnikevastast ristisõda ka mõista, sest süüdlasi on ju vaja leida. „Kui ministrid hakkavad ükshaaval läbi kukkuma, siis peab ju keegi süüdi olema,“ ütles Nestor. Ja Tarand lõpetas mõtte: „No ja ametnike järel tulevad järgmised süüdlased: kevad, suvi, sügis, talv ja rahvusvaheline imperialism.“
Oma uues podcast’is „Süvariik“ annavad Eiki Nestor ja Indrek Tarand omapoolse muheda ja ausa aktsendi lõppevale poliitnädalale. Nestori ja Tarandi podcast’i saab kuulata siin:

Kuula kõiki osasid siit.